Визначення роду у прикметників у множині. Відеоурок «Зміна прикметників за родами і числами
мета : Познайомити з особливостями відмінювання прикметників у множині.
завдання:
формувати вміння схиляти прикметники у множині,
удосконалювати вміння розпізнавати рід і відмінок прикметників; правильно писати закінчення.
Даний урок відноситься до розділу «Прикметник», перший урок по темі «Схиляння прикметників у множині»
плановані результати , Що формуються УУД:
особистісні: навчально-пізнавальний інтерес до навчального матеріалу (розуміти навчальне завдання на уроці і прагнути її виконати); морально-етичне оцінювання усваиваемого змісту, що забезпечує особистісний моральний вибір на основі соціальних та особистісних цілей; оцінювання своїх досягнень на уроці.
регулятивні: визначати мету навчальної діяльності за допомогою вчителя, проявляти ініціативу в навчальному співробітництві.
комунікативні : Оформляти свої думки в усному мовленні;
Пізнавальні : Самостійне виділення і формулювання пізнавальної мети, пошук і виділення необхідної інформації, аналіз, порівняння, класифікація об'єктів по виділеним ознаками.
Методи навчання : Проблемний; частково-пошуковий.
Хід уроку
1. Самовизначення до навчальної діяльності.
Сьогодні у нас на уроці гості. Поверніться до гостей, привітайтеся. Я думаю, що кожен з вас сьогодні порадує себе і мене своєю роботою на уроці. Отже, приступаємо.
Сіли красиво, відкрили зошити, поклали з нахилом, ручки взяли правильно.
І сьогоднішній урок російської мови я б хотіла почати з прочитання висловлювання К.Г.Паустовского про російською мовою:
Нам дано у володіння найбагатший, влучний, могутній і справді чарівний російську мову.
Який висновок ми можемо зробити, прочитавши це висловлювання?
А які слова дали найточнішу характеристику російській мові?
Якою частиною мови вони є?
А тепер запишемо в зошит дату.
Яким ви хотіли бачити урок? Підберіть епітети до іменника "урок". (Пізнавальним, цікавим, веселим, змістовним)
Від кого це залежить? (Від вчителя і учнів і їх взаєморозуміння)
2. Актуалізація знань.
Ми з Вами підбирали епітети до іменника «урок», скажіть якою частиною мови виражені епітети? (Іменами прикметниками)
Що ви знаєте про імена прикметників? (Імена прикметники - це частина мови, яка позначає ознаку предмета і відповідає на питання який ?, яка ?, яке ?, які? Імена прикметники змінюються за числами, родами і відмінками)
Групова робота. (Додаток 1)
На аркушах Провідміняйте прикметники.
I група
II група
III група
І. п.
цікавий урок
веселий урок
змістовний урок
Р. п.
цікавого уроку
веселого уроку
змістовного уроку
Д. п.
цікавого уроку
веселому уроку
змістовному уроку
В. п.
цікавий урок
веселий урок
змістовний урок
Т. п.
цікавим уроком
веселим уроком
змістовним уроком
П. п.
Про цікавий уроці
Про веселому уроці
Про змістовному уроці
– Що спільного у цих прикметників? (Єдине число, чоловічий рід)
– А які закінчення? (Однакові)
– Так як же змінюються прикметники в однині? (В однині прикметники змінюються за родами і відмінками)
– Як визначити відмінок імені прикметника в однині? (Падіж імені прикметника визначається по падежу імені іменника, до якого воно відноситься)
– Поставте словосполучення цікавий урок в називний відмінок множини.
– Чи можна визначити рід прикметників у множині. У чому утруднення?
Значить, і у прикметників множини рід визначити не можна.
3. Постановка навчальної задачі.
– Чи можна сказати, що імена прикметники множини змінюються за відмінками? (та ні-?)
– Як ви думаєте, над чим ми будемо працювати сьогодні на уроці? Хто сформулює тему уроку? (Схиляння прикметників у множині)
4. Побудова проекту виходу зі скрути.
провідмінювати тепер
I варіант - Цікаві уроки
II варіант - Веселі зміни
І. п. (Які?)
цікаві уроки
веселі зміни
Р. п. (Яких?)
цікавих уроків
веселих змін
Д. п. (Яким?)
цікавим уроків
веселим змін
В. п. (Які?)
цікаві уроки
веселі зміни
Т. п. (Якими?)
цікавими уроками
веселими змінами
П. п. (Про яких?)
Про цікаві уроках
Про веселих перервах
– А тепер увага. Працюючи в парах, порівняйте відмінкові закінчення прикметників. Що можна сказати про закінченнях прикметників множини? (Закінчення збігаються)
– У яких відмінках прикметники множини мають однакові закінчення?
І. п., В. п.
перші, ие
Р. п., П. п.
их, їх
Д. п.
им, їм
Т. п.
ими, ними
– Як можна визначити відмінок прикметника у множині? (Падіж імені прикметника у множині можна дізнатися по падежу імені іменника)
– Що нового дізналися про прикметник множини? Зробіть висновок. (Імена прикметники в множині змінюються за відмінками або схиляються. Рід у прикметників множини не визначається)
5. Первинне закріплення у зовнішній промови.
– Давайте перевіримо, чи згодні з нами автори підручника. Відкриємо підручник на сторінці 34. Порівняйте свої висновки з даними в підручнику.
– Прочитайте правила про себе і вголос.
– Що дізналися про зміну прикметників у множині?
6. Физкультминутка.
Я буду називати словосполучення, до складу яких входять іменники і прикметники. Якщо я називаю імена прикметники в множині родового відмінка, ви присідаєте, якщо в множині місцевому відмінку - стрибок на місці. Будьте уважні.
Вірних друзів (Р.п.), про лісових рослинах (П.п.), в дрімучих заметах (П.п.), яскравих зірок (Р.п.), у глибоких річок (Р.П.), У величезних містах (П.п.), з цікавих книг (Р.п.), в темних печерах (П.п.).
7. Робота в парах з самопроверкой за зразком.
Робота в парах. (Додаток 2)
У вас на столі лежать картки. Прочитайте завдання і поясніть своїми словами, що потрібно зробити. (Вставити і виділити закінчення, визначити відмінок)
За повітряними кулями - Т. п.
Про літніх канікулах - П. п.
До сусідським хлопчакам - Д. п.
З колючих кущів - Р.П.
З тріскучими морозами - Т. п.
До перших заморозків - Р. п.
На музичних інструментах - П. п.
По річкових хвилях - Д. п
– Досить. Перевіримо за зразком.
– Які пари виконали точно так же?
– Як визначити відмінок прикметників у множині?
Хлопці! Подивіться очима вниз, вгору, вліво, а тепер в віконце і на екран.
Зима не хоче поступатися свої права весни. Доказ тому - красиві зимові дні з морозом і сонцем!
– Складіть речення, використовуючи слова на слайді.
Виблискує, іскрами, сніг, різнокольоровими, на, сонце, яскравому.
Сніг виблискує різнокольоровими іскрами на яскравому сонці.
Запишіть пропозицію.
Підкресліть головні члени речення. Визначте рід і відмінок прикметників.
(Перевірка біля дошки)
8. Диференційоване домашнє завдання (пріложеніе3)
Перед вами текст.
Прочитайте його.
– Яка частина мови пропущена?
– Хто може самостійно підібрати відповідні за змістом прикметники, візьміть картку зеленого кольору.
Кому потрібні слова - помічники, беріть картку жовтого кольору.
Хто не впевнений в своїх силах, візьміть синю картку.
Завдання на цих картках ви виконаєте будинку.
Зелена картка.
Спиш текст, вставляючи підходящі за змістом прикметники. Визначте відмінок прикметників множини.
Прийшла зима з ... морозами, ... хуртовинами, ... заметами. В ... лісі на снігу видно візерунки ... слідів. Тріщать ... морози.
жовта картка
Спиш текст, додаючи підходящі за змістом слова. Визначте відмінок прикметників множини.
Прийшла зима з ... морозами, ... хуртовинами, ... заметами. В ... лісі на снігу видно візерунки ... слідів. Тріщать ... морози.
Слова для довідок: тріскучі, люті, галасливі, зимовий, звірині, глибокі.
Синя картка.
Спиш текст, вставляючи пропущені закінчення прикметників. Визначте відмінок прикметників множини.
Прийшла зима з тріскучих ... морозами, шумно ... хуртовинами, глибокий ... заметами. У зимн ... лісі на снігу видно візерунки звірячому ... слідів. Тріщать лютий ... морози.
9. Рефлексія навчальної діяльності
Оцінити результати навчальної діяльності.
Згадайте тему нашого уроку.
– Як змінюються прикметники у множині? (Тільки за відмінками)
– Як не змінюються прикметники множини? (Не змінюються за родами).
– Як визначити відмінок імені прикметника у множині? (Як і в од. Ч., Відмінок прикметника визначається по падежу імені іменника, до якого воно відноситься)
§ 1 Визначення роду прикметників
У цьому уроці розглянемо морфологічні ознаки імені прикметника. Згадаймо, що прикметник - це самостійна частина мови, яка позначає ознаки предметів і відповідає на питання який? яка? яке? Які саме?
У словосполученні і реченні прикметник пов'язано з іменником.
Іменник є головним словом, а прикметник - залежним. Питання до прикметника задається від іменника, наприклад:
Мені купили синій куля. Куля (який?) Синій.
Ми бачили маленьку таксу. Таксу (яку?) Маленьку.
При визначенні роду і числа іменника необхідно пам'ятати, що рід - постійний ознака іменника, а число - змінюваний.
Прикметник завжди стоїть в тій же формі, що і іменник, інакше кажучи, узгоджується в роді і числі з ім'ям прикметником. Зв'язок між цими частинами мови так і називається - узгодження.
Повчимося визначати рід імені прикметника. Щоб це зробити правильно, потрібно з'ясувати до якого роду відноситься іменник, з яким пов'язано прикметник. У імені прикметника буде такий же рід.
Слово куля відноситься до чоловічого роду, значить,
у прикметників теж чоловічий рід.
Іменник незабудка відноситься до жіночого роду, отже, у прикметників теж жіночий рід.
Слово хмара відноситься до середнього роду, і у прикметників теж середній рід.
Зверніть увагу на іменники і пов'язані з ними прикметники. При заміні іменника одного роду на іменник іншого роду закінчення прикметників змінюється. Значить, прикметники змінюються за родами. Рід - це змінний ознака імені прикметника.
§ 2 Визначення числа прикметників
Наступний морфологічна ознака, який ми будемо розглядати в цьому уроці - це число. Візьмемо іменники різних родів, змінимо їх по числам і подивимося, як це відіб'ється на закінченнях прикметників.
ніж (який?) гострий |
ножі (які?) гострі |
|
лопата (яка?) гостра |
лопати (які?) гострі |
|
лезо (яке?) гостре |
леза (які?) гострі |
Ми бачимо, що прикметники, як і іменники змінюються за числами. А ось рід у прикметників у множині визначити не можна. Закінчення і питання прикметника, що стоїть у множині, не змінюються в залежності від роду, пов'язаного з ним іменника. Прикметники у множині відповідають на питання які? і мають закінчення -і, -і.
Підіб'ємо підсумки уроку.
Імена прикметники змінюються за числами і в однині за родами. Прикметники пов'язані з іменником і узгоджуються з ним у роді і числі.
У множині рід у імені прикметника визначити не можна.
Множина французьких прикметників - важлива тема для розуміння. У французьких прикметників є число. Зазвичай множина прикметників формується шляхом додавання закінчення -s до формі однини (Petit - petits). Дане закінчення не вимовляється, крім тих випадків, коли відбувається зв'язування (Les grands amis). Але є і особливі випадки утворення множини прикметників, про які ми розглянемо нижче
Отже, Le pluriel des adjectifs.
Основне правило утворення множини прикметниківЯкщо прикметник в однині закінчується на – s, -x, то воно не змінюється при утворенні множини. В усному мовленні закінчення не вимовляється, тому визначником множини найчастіше виступає артикль. наприклад:
- Un vieux plafond - des vieux amis - старий стелю - старі друзі
- Un sourire faux - des billets faux - фальшива посмішка - фальшиві квитки
Якщо прикметники в однині закінчуються на -al, то у множині вони змінюють це закінчення на -aux:
- Un geste amical - des gestes amicaux - дружній жест - дружні жести
- Un problème principal - des problemes principaux - головна проблема - головні проблеми
винятки: banal, fatal,glacial,natal,naval,final,pascal - ці прикметники набувають закінчення – s у множині:
- Un conflict banal - des conflicts banals - банальний конфлікт - банальні конфлікти
- Un concours final - des concours finals - фінальний конкурс - фінальні конкурси
Якщо прикметники в однині закінчуються на – eau, у множині вони додають закінчення -x:
- Un beau matin - des beaux jours - прекрасний ранок - красиві дні
Прикметники у формі жіночого роду утворюють, відповідно, множина. При цьому множина одних і тих же прикметників в жіночому і чоловічому роді може не збігатися. наприклад:
- Чоловічий рід: Faux - множина faux
- Жіночий рід: Fausse - множина fausses
Якщо в контексті сказаного деякі прикметники відносяться до чоловічого і жіночого роду одночасно, то у множині вони приймають форму чоловічого роду. наприклад:
- Paul et sa soeur Anne sont blonds. - Поль і його сестра Ганна - світловолосі.
- Michel et Marie sont bons amis. - Мішель і Марі - хороші друзі.
Якщо ми вживаємо в мові займенник on в значенні «ми», «вони», «ви», мається на увазі множину. В цьому випадку ми використовуємо відповідну форму прикметника множини, яке за змістом відноситься до цього займенника. наприклад:
- André et moi, on est jumeaux. - Ми з Андрієм близнюки.
- Nadine et moi, on est jumelles (moi - мається на увазі жіночий рід). - Ми з Надею близнючки.
Але якщо займенник on використовується в значенні «все», «люди», то в цьому випадку прикметник вживається в чоловічому роді однини:
- On est satisfait de tout cela. - Люди (вони) задоволені всім цим.
- On est bien aise de vous voir. Всі раді вас бачити.
якщо займенник on вживається в значенні «чоловік» або «жінка», то ми використовуємо відповідно форму чоловічого або жіночого роду, але в однині.
- Quand on est belle, on est capricieuse et coquette. - Коли ти красива, то ти примхлива і кокетлива.
- Quand on est mère, on est heureuse. - Коли ти мама, то ти щаслива.
І ще кілька важливих правил ...
Деякі прикметники, що позначають колір, залишаються незмінними. У більшості випадків, це прикметники, які походять від іменників. Наприклад:
- Un pullover marron - des pullovers marron - des chaussures marron - коричневий пуловер - коричневі пуловери - коричневі туфлі
- Un pantalon orange - des bas orange - des blouses orange - помаранчеві штани - помаранчеві шкарпетки - помаранчеві блузки
Але є й винятки:
- Ecarlate-écarlates (багряний)
- Rose-roses (рожевий)
- Fauve-fauves (палевий)
- Mauve-mauves (фіолетовий)
- Pourpre-pourpres (пурпурний)
Складні прикметники, які складаються з двох, обидва узгоджуються в числі і роді з належать до них іменником:
- Sourd-muet - sourds-muets - глухонімий - глухонімі
Складні прикметники, які складаються з двох, якщо перше закінчується на -i або на -o, тільки друге узгоджується в числі і роді з належать до них іменником, а перше не змінюється:
- Un cas tragi-comique - des cas tragi-comiques - трагікомічний випадок - трагікомічні випадки
Складні прикметники, що позначають кольори, обидва прикметників залишаються незмінними.
- Une blouse bleu foncé - des blouses bleu foncé - темно-синя блуза - темно-сині блузки
Множина французьких прикметників формується за певними правилами. Їх потрібно запам'ятати, це знадобляться у виконанні практичних вправ, а також у мові.
Відкриємо таємницю варіантів закінчень -і, ие. Для цього треба визначити, на який звук закінчується основа імені прикметника. Основа - це частина слова без закінчення.
Дороги веселі, сумні,
Те ближні, то далекі,
І легкі, і уторовані,
Звивисті, гірські.(С. Михалков)
(Торн - значить гладкі, рівні)
У словах веселі, сумні, уторовані, звивисті, гірські основа закінчується на твердий звук л, н, т.
У словах ближні, далекі, легкі основа закінчується на м'який приголосний звук н", до" .
Якщо основа імені прикметника закінчується на твердий звук, пишеться закінчення: перші.
Якщо ж основа закінчується на м'який звук, закінчення інше: ие.
Є слова-винятки. Знайдемо їх в загадках.
Влітку в городі свіжі, зелені, а зимою в бочці солоні.(Огірки)
Коли вона загляне в сад,
Прозорішим стане виноград,
Великі яблука - червоній,
А груші пізні - смачніше. (Осінь) (І. Кульська)
Свіжі, великі, зелені, солоні - основа закінчується на твердий приголосний, але жи-ши пиши з буквою І, тому пишеться закінчення -і.
Пізні - основа закінчується на м'який приголосний, закінчення -і. Ще орфограмма невимовний приголосний звук, перевірочне слово спізнитися.
Виберемо прикметники і запишемо, виконуючи команди іменників.
Райські птахи.
Пір'я птахів ..., .... , ...., ... .. За формою вони .... : Одні - ..., інші - .... з пензликами на крилах, треті - .... Ноги .... і ...., адже живуть вони на деревах. .... птиці!
Довідкове бюро: жовтий, помаранчевий, зелений, чорний, незвичайний, широкий, вузький, пухнастий, сильний, чіпкий, казковий. (Див. Рис. 2)
Райські птахи.
Пір'я птахів (які?) Жовті, помаранчеві, зелені, чорні. За формою вони (які?) Незвичайні: одні - широкі, інші - вузькі з пензликами на крилах, треті - пухнасті. Ноги (які?) Сильні і чіпкі, адже живуть вони на деревах. Казкові птахи!
Люди, милуючись красою райських птахів, нерідко дивуються їх каркання. А нічого дивного немає: ці птахи - близькі родичі нашої звичайної ворони.
Які іменники можна вжити з прикметником смачні?
вермішель
апельсин
Смачні апельсини, кабачки, цукерки, огірки, пироги, салати.
Іменники з першого стовпчика не змінюються по числах. іменники хліб, масло, молоко, повидло, шоколад, вермішель мають форму однини.
Потішники.
В далекий ... часи на Русі жили Веселі ... люди - потішники. Свята, народн ... гуляння не обходилися без цих людей. Скоморохи влаштовували лялькові ... уявлення прямо на вулицях. Дружно ... ватаги можна було побачити в селах і містах. Потішники несли кулі різноколір ... да скриньки різьблений ..., поруч йшли одягнений ... кози та ведмеді на ланцюгах. Музиканти несли свої музичні пл ... інструменти.(За І. Нікітіної)
За часів які? далекі, -і, люди які? веселі, -і, гуляння які? народні, -і, уявлення які? лялькові, -і, ватаги (це галасливі натовпи) які? дружні, -і, кулі які? різнокольорові, -і, шухлядки які? різьблені, -і, кози які? ряджені, -і, інструменти які? музичні.
Матрьошка.
Матрьошка - це (дерев'яний) лялька. (Русский) майстри наділили матрьошок красою. У матрьошки (рум'яний) особа, (синій) очі, (червоний) губки, (соболиний) брови. (Ошатний) шаль і (яскравий) плаття доповнюють красу іграшки. (Русский) матрьошка - (кращий) подарунок.
Лялька (вона) яка? дерев'яна, однини, ж.р.
Майстри які? російські, мн.ч.
Особа (воно) яке? рум'яне, однини, ср.р.
Очі які? сині, мн.ч.
Губки які? червоні, мн.ч.
Брови які? соболині, мн.ч.
Шаль (вона) яка? святкове, однини, ж.р.
Футболка (воно) яке? яскраве, однини, ср.р.
Матрьошка (вона) яка? російська, однини, ж.р.
Подарунок (він) який? кращий, однини, м.р.
Матрьошка.
Матрьошка - це дерев'яна лялька. Російські майстри наділили матрьошок красою. У матрьошки рум'яне обличчя, сині очі, червоні губки, соболині брови. Ошатна шаль і яскраве плаття доповнюють красу іграшки. Російська матрьошка - кращий подарунок.
Поставте прикметники в потрібну форму. Визначте число прикметників і рід в однині.
Тундра влітку.
Багатобарвний летн ... тундра. На талій воді строкатий ... птиці. На купині ярко ... квіти. Ліниво лежать ситий ... олені. Їх гіллясті ... роги на золотом заході як казкові ... кістяний ліс. І кругом нескінченно ... тиша. (За Н.Сладкову)
Тундра влітку.
Багатобарвний річна (яка?) Тундра (ж.р.ед.ч.). На талій воді строкаті (які?) Птиці (у множині). На купині яскраві (які?) Квіти (мн.ч.). Ліниво лежать ситі (які?) Олені (мн.ч.). Їх гіллясті (які?) Роги (мн.ч.) на золотом заході як казковий (який?) Кістяний ліс (м.р.ед.ч.). І кругом нескінченна (яка?) Тиша. (Ж.р.ед.ч.) (За Н.Сладкову)
На уроці ви дізналися, що у імені прикметника у множині команда завжди одна - які? Прикметник, підкоряючись цій команді, вживається у множині. У прикметників у множині рід не відрізняється, так як закінчення завжди однакові: -і або ие.
- М.С.Соловейчік, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Підручник. 3 клас: в 2-х частинах. Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2010 рік.
- М.С.Соловейчік, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Робочий зошит. 3 клас: в 3-х частинах. Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2010 рік.
- Т. В. Корешкова Тестові завдання з української мови. 3 клас: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 рік.
- Т. В. Корешкова Потренуйся! Зошит для самостійної роботи з російської мови для 3 кл .: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 рік.
- Л.В.Машевская, Л.В. Данбіцкая Творчі завдання з російської мови. - СПб .: КАРО, 2003
- Г.Т Дьячкова Олімпіадні завдання з російської мови. 3-4 класи. - Волгоград: Учитель, 2008
- School-collection.edu.ru ().
- School-collection.edu.ru ().
- Фестиваль педагогічних ідей "Відкритий урок" ().
- Встав букви. Як ти гадаєш, за якою ознакою об'єднані слова. Знайди «зайве» поєднання слів.
швидкий ... річки
далекий ... гори
запашний ... конвалії
могутній ... сосни
рідко ... ліс
восени ... гриби
- Напиши словосполучення у множині.
Дружній колектив - …
Дружня сім'я - …
Дружне ланка - ...
Міський парк - …
Міська площа - …
Міське будівлю - ...
- Вирішіть орфографічні завдання в закінченнях прикметників.
Прогулянка Чука і Гека.
Діти йшли до джерела по узк ... стежці. Над ними сяяло холодн ... блакитне небо. Як казковий ... замки, злітали до неба високий ... кручі. У морозні .... тиші різко цокотіли Цікаво ... сороки. Між кедрових гілок стрибали сер ... шурх ... білки.
Імена прикметники змінюються за числами. У множині вони відповідають на питання «Які саме?».
Гори (які?) Високі
Тільки в однині прикметники змінюються за родами. У множині за родами ця частина мови не змінюється.
Як і в однині, прикметники множини змінюються за відмінками, тобто схиляються.
Ось таблиця, де показано схиляння прикметників у множині:
Знайдіть в цій таблиці приклади, що підтверджують висновки про відміну прикметників у множині:
1) Питання які? - це питання прикметників множини в І та В. п
2) Порівняйте прикметники в І і В.п. Помітили, що у них можуть бути різні закінчення: -і -і; -их -їх
Це залежить від того, з яким іменником вживається прикметник множини: якщо з неживим, то закінчення буде - перші -і; якщо з живим, то закінчення буде -их -їх.
3) В І.П і в В.П (при неживих іменників) закінчення прикметників множини -і -і. Неважко здогадатися, що -і пишеться після твердих приголосних, а -і після м'яких
4) По таблиці добре видно, що в Р. В. п.п прикметники множини відповідають на одне питання: яких? І закінчення в цих відмінках теж однакові -их -їх
5) В першому стовпчику прикладів таблиці схиляються прикметники з ударним закінченням, а в другому з ненаголошених. Якщо їх порівняти, то видно, що ненаголошені закінчення прикметників множини пишуться так само, як ударні
6) Як же визначити відмінок прикметників множини? Дуже просто: відмінок прикметників множини залежить від падежу іменників, з яким це прикметник пов'язано. Значить, прикметник множини буде стояти в тому ж відмінку, що й іменник, до якого належить.
Всі ці висновки потрібні для того, щоб грамотно будувати свою промову, грамотно писати.
Обговоріть результати робіт в парах. Про що був текст?
Що нового для себе ви дізналися з цього тексту?
Чи все було зрозуміло? Які з'явилися питання?
Повернемося до гри «данеткі». Читайте питання, у відповідях на які ви сумнівалися, не знали як відповісти.
Відповіли на ті питання, що викликали у нас труднощі?
Як же потрібно діяти, щоб визначити відмінок імені прикметника? Спробуйте кожен скласти алгоритм визначення відмінка дод у мн числі.
Тепер обговоріть його в парах.
перевіримо алгоритм
На дошці:
1) Знаходжу іменник ...
2) Ставлю питання ...
3) Визначу відмінок ...
4) Називаю ...
Давайте оцінимо нашу роботу над алгоритмом.
На дошці:
1) Завдання?
2) Результат?
3) Правильно?
4) Самостійно?
5) Відмітка?
1. Що потрібно було зробити в завданні?
2.Удалось чи отримати результат? Знайдений відповідь?
3.Правільно чи виконав завдання? Або були помилки?
4.Справілся із завданням повністю самостійно або допомагав товариш? У яких питаннях?
5. яку оцінку ставиш собі?
Навіщо нам потрібні ці вміння?
1) Встав прикметники у фразеологізми.
ворона в .... пір'ї, професор ... щей, Знайти ... мова
Слова для довідок: кислих, загальний, павичі
Поясни сенс кожного фразеологізму.
Знайти спільну мову - домовитися І. п
Ворона в павичі пір'ї - вискочка П. п
Професор кислих щей - невдалий поганий майстер Р. П
Визнач відмінок прикметників, діючи за алгоритмом.
2) Знайдіть в пропозиціях дод у мн числі, спишіть, виділіть закінчення і напишіть в якому відмінку воно коштує
У нас під вікнами росте багато гіллястих дерев → (чого?) Дерев (яких?) Гіллястих РП
Ми підійшли до дерев'яних будинків → (до кого?) До будинків (яким?) Дерев'яним ДП
Над пухнастими хмарами пролетіли літаки → (над чим?) Над хмарами (якими?) Пухнастими ТП
Коштують високі будинки → (що?) Будинку (які?) Високі ІП мн.ч.
3) Розгадування чайнворда.
Кожні слово тут - дод в зазначений відмінку од або мн числа. Вам потрібно, користуючись нашою Т постав дод в нужн відмінок
1) Червоний - до полудня, однини
2) Ударний - тв.п., од. ч.
3) Могутній - ім.п., однини, ср.р.
4) Єдиний - в.п., однини, ж.р.
5) Юний - р.п., однини
6) Досвідчений - тв.п., мн.ч.
7) Цікавий - р.п., мн.ч.
8) Хороший - до полудня, мн.ч.
9) Мирний - р.п., однини
10) Відмінний - до полудня, мн.ч.
Яку тему ми вивчили?
Давайте спробуємо відобразити отримані знання в схемі, яка отримала назву «ФІШБОУН» - риб'ячий скелет.
Ми складаємо таку схему вперше, тому повчимося це робити разом. Ця схема схожа на рибку: це голова, ось ребра, а це хвіст. В голову пишеться гл питання, тема. На ребрах - висновки. Вони повинні складатися з пропозицій, побудованих так: якщо ... то ... А хвіст - головний висновок по уроку, підсумок теми
Якщо то…
Хто повторить наші основні висновки по темі?
Закінчите пропозиції - оціни підсумки роботи на уроці.
Мені вдалося…
Мене здивувало ...
Мені сподобалося…
Я порадів за ...
Я хочу подякувати ... за ...
Я можу похвалити себе за ...
Я думаю, що мені ...
Як думаєте, про що піде розмова на уроці р. Мови завтра?
Може будемо вивчати нову частину мови? Або продовжимо розмову про прикметник?
Навіщо ми отримали сьогодні знання про дод мн числа? Воно нам десь далі стане в нагоді? Де?
Диференційована робота.
1 завдання.
Узгоджуй дані в дужках прикметники з іменниками, познач відмінок, виділи закінчення.
Настала зима з (тріскучий) морозами, з (глибокий) заметами. Обряд чарівниця сосни і ялини в (важкий, сніговий) шуби. До самих брів насунула їм (білосніжний) шапки.
2 завдання.
Доповни пропозиції відповідними за змістом прикметниками. Визнач відмінок, виділи закінчення
Засипані снігом .... берізки. Тріщать від ... морозів ... стовбури. Їх .... гілки схожі на ...., .... мережива.
Слова для довідок: сильних, гнучкі, стрункі, переляканих, тонкі, красиві, химерні.
3 завдання.
Міні - твір на тему «Турбота про птахів»
1 пропозиція - червоногруді снігурі (І.П), сніг (Т. П.)
2 пропозиція - дерева (П.п.)
3 пропозицію - зимовий парк (П.п.), турботливі хлопці (І.П.)
4 пропозицію - голодні птиці (Д.П.), корм (В.п.)