Презентація на тему зображення штольця. Урок-дослідження "Обломів та Штольц" (за романом І.А.
Муніципальний загальноосвітній заклад «Турочакська середня загальноосвітня школа»
Урок літератури у 10 класі за романом І.А.Гончарова
«Штольц та Обломов. Антиподи чи двійники?»
Цілі:сформулювати проблемний та дослідницький питання уроку;
розвивати вміння аналізувати художній твір; робити порівняльний аналіз;
виховувати у тих, хто навчається інтерес до російської літератури, розвивати їх творчі здібності.
Обладнання:проектор, комп'ютер (презентація), текст роману І.А.Гончарова «Обломов», картки із завданнями
Форми роботи: фронтальна робота, робота в групах, парах, індивідуальна робота
Структура уроку
1.Організаційний момент
Слово вчителя
ПОНЯТТЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ ПАРИ: герої-антиподи та літературні двійники
Знайдіть зайве! Онєгін – Ленський, Тетяна – Ольга, Печорін – Грушницький, Гриньов – Швабрін, Катерина – Варвара, Добчинський – Бобчинський
Добчинський - Бобчинський - це двійники (близнюки)
Висновок.Інші герої різні, несхожі.
2.Постановка цілей та завдань уроку
Як ви вважаєте, чому буде присвячений наш сьогоднішній урок?
Літературній парі Обломов та Штольц
Яку ж проблему нам належить вирішити сьогодні?
Ким же єОбломов та Штольц? Антиподи? Двійники?
3. Дослідження. Робота у групах.
Гончаров він навмисне, спеціально користується вже впізнаваним у літературі методом характеристики героя - порівняльною характеристикою. Згадайте, що є пряма(ставлення автора, думка інших героїв, власна думка героя) та непрямахарактеристика (портрет, інтер'єр, мова, вчинки та думки героя)
Відповіді питання “ Штольц – антипод чи двійник Обломова?” учням пропонується визначити критерії порівняння цих героїв.
В результаті обговорення сформульовані такі критерії:
Походження, виховання, закладена життєва програма (виховання Андрія Штольца ((гл.1, частина2,
Портретна характеристика, значення імені, навколишнє оточення
Думки та вчинки героїв. Ставлення героя до життя, служби, суспільства, діяльність героя
Мета життя (. Як уявляють сенс, ідеал, норму життя Обломов і Штольц (главы 4-5, часть2)) Хто, на вашу думку, більш правий, більш переконливий у твердженні свого життєвого ідеалу - Штольц або Обломов
(Суперечка Обломова та Штольца - ч. 2 глава 9).
Ставлення до жінки, сімейне життя
Співвідношення оцінки, даної групами з поглядами критиків
Письмово (таблиця).Обломов та Штольц: порівняльна характеристика образів
Відповідно до даних критеріїв порівняння героїв учням дається завдання для дослідження:
Знайти матеріал для порівняння за цим критерієм (виписати цитати);
Визначити які риси героїв знайшли тут відображення?
Відповісти на запитання " Штольц - антипод або двійник Обломова?";
Оформити робочий листЗаписується на лист заголовок, цитати, основні положення та виведення групи.
Проводиться дослідницька робота вгрупах (6 груп).
Після проведеного дослідження учні подають звіт груп у вигляді оформлених робітниківїх листів
У групі 4 особи: спікер, секретар, аналітик, текстолог
Завдання слухачів
1. Учні слухають, записують інформацію коротко до таблиці
2. Експертна група оцінює, вносячи позначки у свій робочий лист.
3. Слухачі запитують групи. Доповнюють (за потребою).
Оцінка експертної групи. Перевірка висновків груп.
Експертна група розповідає про результати своєї роботи за текстом критичних статей та надає аргументовану оцінку звітів груп: наголошує на повноті, співвіднесеності висновків з висновками критиків, доповнює відповіді.
4. Зв'язування висновків груп.
На підставі обговорення групи приходять до висновку, що Штольц –… Обломова 5. Формулювання узагальнення.
На роботу відводимо 6-7 хвилин
Завдання групі літературних критиків: Вивчіть матеріали статей Н.А. Добролюбова, А.В. Дружініна, Б Бурсова, Я. І, Кулешова, присвячені роману «Обломів» та його героям та підготуйте відповідь на запитання, зазначене у вашому завданні.
ВИСНОВКИ:
Назвіть позитивні та негативні риси Обломова та Штольца. У чому сила та слабкість їх характерів? Запис на листах
Життя, час, історичні умови викликають на сцену героя-діяча, творця власної долі. Так роман Гончарова, закінчений 1858 року, готує поява героїв І.С. Тургенєва, Н.Г. Чернишевського, Л.М. Толстого, Ф.М. Достоєвського, тобто 1860-ті роки
Чому такі різні люди, як Обломов і Штольц, дружать все життя? (Обломов і Штольц у сенсі є хіба що дві крайності національного російського характеру, у якому поєднуються жахлива лінь, мрійлива споглядальність, діловитість, талант, любов до ближнього).
Чому Андрій Іванович Штольц заздрить Обломову, чому так тепліє його погляд, коли він дивиться у бік Обломівки?
6.Творче завдання
Напишіть листа Обломову або Штольцу
Охочі зачитують листи (2-3 особи)
7.Домашнє завдання
Образи Обломова та Штольца пов'язані з проблематикою роману
Обломовка – символ Росії, що йде.
Майбутнє Росії, звісно, у дітях. Чи допоможе країні син Обломова, вихований Штольцем?
Щоб подивитися презентацію з картинками, оформленням та слайдами, скачайте її файл і відкрийте PowerPointна комп'ютері.
Текстовий вміст слайдів презентації: Порівняльна характеристика Обломова та Штольца. І.А. Гончаров у своєму романі торкається дуже актуальної теми протистояння праці та лінощів, яка протягом століть залишається найбільш обговорюваною. У той же час ця тема є дуже проблемною, враховуючи, що в нашому сучасному суспільстві йде прогрес техніки і люди перестають працювати, ліньки переростають у сенс життя. Герої роману Обломов та Штольц є друзями з раннього дитинства. Важливо врахувати, що їхнє знайомство відбувається при навчанні в будинку батька Штольца, який викладав ази найголовніших наук. Ілля Обломов вихідець і дворянської сім'ї, з раннього дитинства маленького Іллю пестять і плекають. Батьки і няньки забороняють йому проявляти будь-яку самостійну активність. Ілюша, бачачи таке себе, ставлення відразу зрозумів, що нічого не робити, враховуючи, що з нього все це зроблять інші люди. Його навчання відбувалося в будинку Штольца, вчитися він особливо не бажав і батьки брали йому в цьому. Так минула вся юність Обломова. Доросле життя ні чим не відрізнялося від дитинства та юності, Обломов продовжує вести спокійний та лінивий спосіб життя. Його пасивність і ледарство позначаються у повсякденному житті. Він прокидався до обіду, неквапливо злазив із ліжка, ліниво приймав їжу і не цікавився жодними справами. Лінь, закладена з дитинства, не давала Обломову жодного шансу на прагнення наук, до пізнання навколишнього світу. Незважаючи на все це, уява у нього була дуже добре розвинена, враховуючи, що з-за неробства уявний світ Обломова був дуже багатий. Так само Обломов був дуже довірливою людиною, і головним кому довіряв Ілля, був Андрій Штольці Ілліч Ілліч. . Щольц є повним антиподом Обломова. З раннього дитинства Андрій був привчений до порядку, до праці. Батьки виховували його суворо, але справедливо. Батько, за національністю був німцем, прищеплював Андрію точність, працьовитість та пунктуальність. З молодих років Андрій виконував різні доручення батька, загартовуючи свій характер. Навчався він разом з Іллею, у свого батька, на відміну від Обломова, Андрієві добре давалися науки, і він з цікавістю вивчав їх. Перехід із дитинства у доросле життя у Штольца стався дуже рано, тому Андрій був дуже активною людиною. Він прагнув постійного поповнення знань, адже «учення – світло, а неучення – темрява. У нього був тверезий і практичний погляд на події, що відбувалися, він ніколи нічого не робив поспішно без обмірковування даного питання, якого йому потрібно було вирішити. Закладені з дитинства розважливість і пунктуальність знайшли собі місце у дорослому житті Штольца. Рухливість і енергійність сприяли йому в будь-яких починаннях. Андрій Штольц. Розглядаючи життєві позиції Обломова і Штольца стосовно Ольги Іллінської можна зробити такі висновки: Обломов, живучи у світі – «Обломовщине», був романтиком, який довго вирішувався на конкретні кроки у реальному житті. Їхнє знайомство з Ольгою Іллінською відбувається завдяки Штольцу. Важливо врахувати, що їхні взаємини із самого початку були неміцними. Ольга, знаючи багато про Обломова за розповідями Штольца, намагається повернути до життя Обломова засобами свого кохання, але їй цього не вдається зробити і «Обломовщина» перемагає. Взаємини Ольги та Андрія складаються самі собою протягом життя, «вона сміється з його жартів, а він із задоволенням слухає її спів». У них було багато спільного, але найголовнішим було те, що вони прагнули життя, це й сприяло їх зближенню та освіті сім'ї. Як би там не було, долі обох героїв складаються відносно успішно. Штольц знаходить своє щастя з Ольгою, а Обломов знаходить свою Обломівку в будинку на Виборзькій стороні і доживає там свій вік із жінкою, про яку завжди мріяв. Така розв'язка показує, що позиція автора по відношенню до обох своїх героїв носить позитивний характер риси подібності. Прочитавши роман І.А. Гончарова «Обломов», я схиляюся до думки, що події, описані в даному творі, можуть бути застосовні і до нашого часу, враховуючи, що в сучасному суспільстві є багато таких людей як Штольц і Обломов. І їх протистояння буде вічним. Висновок. Обломов – романтик, який мріє про тихе сімейне щастя. Штольц ж - ворог "будь-якої мрії", всього "загадкового і Таємничого". Але під “мрією” він розуміє не тільки рожеву романтику, але й всякий ідеалізм. , нарешті, факт, якого ще дійшла черга досвіду”.
Щоб подивитися презентацію з картинками, оформленням та слайдами, скачайте її файл і відкрийте PowerPointна комп'ютері.
Текстовий вміст слайдів презентації: МИХАЙЛО ВАСИЛЬОВИЧЛОМОНОСОВ (1711 - 1765) (Урок літератури 6 клас) Історик, ритор, механік, мінералог, художник і вірш, він все випробував і все пройшов. О.С.Пушкін ДИТИНСТВО Народився 21 листопада 1711 року в Архангельській губернії в д. Денисівка поблизу Холмогор у сім'ї селянина-помора. Грамоті навчив Михайла дячок місцевої церкви. Пристрасть до знань, важка обстановка в сім'ї змусили Ломоносова ухвалити рішення - залишити рідну домівку і вирушити до Москви. У МОСКВУ Холмогори Москва РОКИ НАВЧАННЯ У 1730 році вступив до Слов'яно-греко-латинської академії в Москві, де він не тільки набув смаку до наукових занять, але вивчив латинську мову, ознайомився з тодішніми науками та навчальними дисциплінами. На початку 1736 р. як один з кращих студентів Ломоносів був направлений в університет при Петербурзькій академії наук Незважаючи на важкі умови життя, допитливий юнак з перших днів прибуття в Академію виявив величезний інтерес до наук. А восени 1736 р. трьох кращих студентів, у тому числі Ломоносов, було відправлено Академією Наук до Німеччини, для навчання математики, фізики, хімії філософії та металургії. МАРБУРГ Студент німецького університету У 1741 р. Ломоносов повернувся до Росії. Наукові інтереси Ломоносова були воістину всеосяжними. Йому належать роботи у галузі фізики, хімії, астрономії, географії, філології. НАУКА Диплом професора хімії У 1748 році він створив хімічну лабораторію, в якій проводив наукові дослідження, у тому числі розробляв склад скла, фарфору та смальти, яку використав для своїх мозаїк, створених у 1751 р. Ломоносів у своїй хімічній лабораторії. Мозаїчні картини М.В.Ломоносов показує свої роботи імператриці М.В.Ломоносов. Полтавська Баталія. Мозаїка. У 1755 з ініціативи Ломоносова та з його проекту було засновано Московський університет, «відкритий всім осіб, здатних до наук», а чи не лише дворян. МОСКОВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ Помер Ломоносов у Петербурзі 4 квітня 1765 року. Могила Ломоносова в Олександро-Невській лаврі «Сталися разом два астрономи в бенкеті» Сталися разом – зустрілися разом. Сперечалися в спеку - спекотно, гаряче сперечалися. Коло Сонця ходить – навколо Сонця ходить. Як ти про це сумніваєшся? - Як ти міркуєш, що ти думаєш про це спірне питання? Жаркова (сущ.) – жаркого (жарка – смажена страва, зазвичай м'ясна. Миколи Коперник (1473 -1543) – польський астроном, математик та економіст. Найбільш відомий як автор середньовічної геліоцентричної системи світу. Геліоцентрична система світу Клавдій Птолем 87-165) - давньогрецький астроном, математик, музичний теоретик та географ. Жив у Олександрії, де проводив астрономічні спостереження. Геоцентрична система світу Яка тема вірша? У чому його незвичайність? Хто такі Коперник та Птолемей? Коли вони мешкали? Чи могли вони реально зустрітися один з одним? Як ви вважаєте, чому у вірші Ломоносова Коперник і Птолемей зустрічаються? Де вони трапляються? У чому протилежність поглядів вчених? До кого звертається господар будинку, щоб вирішити цю суперечку? Як кухар вирішує цю суперечку? Яка ідея вірша? ОБСУДИМО ПРОЧИТАНЕ
Урок 72
ОБЛОМІВ І ШТОЛЬЦІВ.
ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Цілі:складання плану порівняльної характеристики Обломова та Штольца; бесіда за складеним планом з використанням цитат із роману, висловлювань критиків Н. А. Добролюбова, А. В. Дружініна, Д. І. Пісарєва.
Хід уроку
Складання плану на тему. б еседа з учнями.
Обломов та Штольц
I. Сучасне суспільство, що у романі І. А. Гончарова «Обломов».
II.Обломов і Штольц - однолітки, товариші, освічені, мислячі та відчувають люди.
ІІІ. Протиставлення героїв.
1. Риси характеру:
1) Обломов – натура лагідна, мрійлива, довірлива, ніжна («голубина» душа), благородна, добра, щира: «неможливо дізнатися Обломова і не полюбити його глибоко… Обломов люб'язний усім нам і стоїть безмежному коханню…» (А. В. Дружинін); Штольца відрізняють енергія, сильна воля, рухливість;
2) Обломов позбавлений самовдоволення, честолюбства, у ньому серце переважає над розумом; Штольц - натура раціональна, розважлива;
3) абстрактний розум, розвинена уява у Обломова, схильність до філософських роздумів про високе призначення людини; тверезий, практичний розум Штольца;
4) відсутність у Обломова інтересу до науки, скептичне ставлення до життя ділових людей; прагнення Андрія Штольца до постійного поповнення знань, до ділових зв'язків.
2. Спосіб життя, ідеали:
1) ледарство, пасивність Обломова; активність, кипуча комерційна діяльність Штольца;
2) культ спокою, абсолютного неробства (Обломів); Культ праці (Штольц).
3. Обставини, що впливали формування характерів героїв:
1) кріпосницьке середовище, що виросло ліньки Обломова, що сформувала його психологію і «мерзенну звичку отримувати задоволення своїх бажань не від власних зусиль, а від інших ...» (Н. Добролюбов); діяльна атмосфера у ній Штольца;
2) Обломов вихований ніжно… ні холоду, ні голоду «ніколи не терпів, потреби не знав…», Штольц вихований у безупинній діяльності;
3) відсутність у Обломова зв'язку із зовнішнім світом; зв'язку Штольца з діловими людьми
4. Неспроможність героїв у взаєминах з Ольгою Іллінською: Обломов пізнає щастя справжнього життя і мізерність, що пройшла завдяки почуттю до Ольги і самої Ольги, проте інертність, апатія Обломова виявилися сильнішими за любов; замкнене коло інтересів прозаїчно невтомного, діяльного Штольца неприйнятні для вимогливої, шукаючої, самовідданої Ольги, яка прагне йти вперед.
5. Способи художньої типізації образів:
1) зовнішність: лінощі, повільність рухів, відсутність «всякої певної ідеї, будь-якої зосередженості в межах особи» Обломова; м'язистість, костистість фігури Штольца;
2) діалоги, суперечки – основний спосіб розкриття характерів героїв, їхніх поглядів;
3) внутрішні монологи;
4) своєрідність мови героїв: особливості лексики, манери казати;
5) характеристика зіставних героїв іншими персонажами;
6) ретроспекція (відступ у минуле героїв);
7) побутова деталь;
8) роль пейзажу у розкритті характерів;
9) контраст - головний ідейно-композиційний прийом, що дозволяє глибше зрозуміти думки, почуття, вчинки героїв;
10) повнота, грунтовність, яскравість, пластичність опису Обломова, зображеного в типових патріархально-кріпосницьких умовах; схематизм, блідість, емоційна безликость Штольца, не показаного у типових йому обставинах;
11) довірчий тон оповіді, що поєднує у собі м'який гумор (а часом і іронію) та ліризм.
IV. Ідейно-моральний сенс образів.
1. Нездатність до праці, непристосованість до життя Обломова («Почалося з невміння вдягати панчохи, а скінчилося невмінням жити»), відсутність високої мети; підприємливість, кипуча діяльність Штольца, котрим змістом, метою життя є праця (як засіб власного збагачення, особистого добробуту).
2. Позиція автора: добродушне ставлення до Обломова, до зображуваного життя – при запереченні її основ (Обломов – породження і наслідок «обломовщини», тип носія дворянської культури, що історично минає); безпристрасне ставлення до Штольца: ділок нової формації, представник людей нової епохи, проте практицизм Штольца, обмеженість його інтересів далекі від моральних ідеалів.
V. Оцінка героїв російськими критиками (Н. А. Добролюбов. «Що таке обломовщина?»; А. В. Дружинін. «Обломов», роман І. А. Гончарова»; Д. І. Писарєв. «Обломов». Роман І. А. Гончарова»).
Домашнє завдання.
1. Жіночі образи у романі (Іллінська, Пшеніцина).
2. Індивідуальне завдання за тиме: Захар. Що спільного між Захаром та Обломовим?
Cлайд 1
Cлайд 2
Штольц ровесник Обломову: і йому вже за тридцять років. …Він весь складений з кісток, м'язів та нервів, як кревний англійський кінь. Він худорлявий; щік у нього майже немає, тобто кістка та м'язів, але ні ознаки жирної округлості; колір обличчя рівний, смаглявий і ніякого рум'янцю; очі хоч трохи зелені, але виразні. Руху зайвих у нього не було. Якщо він сидів, то сидів спокійно, а якщо діяв, то вживав стільки міміки, скільки було потрібно.Cлайд 3
Енергійний, активний, розумний, розважливий, розсудливий, раціоналіст, чесний, благородний, цілеспрямований, вольовий, різання, безпристрасний, завжди веселий, оптимістичний, завбачливий, стриманий, економний, “від нього віяло якоюсь свіжістю та силою”, твердий, фізично і духовно сильний.Cлайд 4
Мета: “праця - образ, зміст, стихія і мета життя, по крайнього заходу моєї”. Сприйняття: життя – щастя у праці; життя без роботи – не життя; «…“життя чіпає!” "І слава Богу!"Cлайд 5
Принципи: мати “простий, тобто прямий, справжній погляд життя - ось що було його постійним завданням…”,“Найбільше він ставив наполегливість у досягненні цілей…”, “…виміряє прірву чи стіну, і якщо немає правильного засобу здолати, він відійде”.Cлайд 6
Любов: Штольц любив не серцем, а розумом, у кожному русі душі та серця шукав раціональне пояснення. Тому й у молодості “серед захоплення відчував землю під ногою”, оскільки скрізь шукав розум, а чи не пристрасть. Проте, не заперечував це почуття: “виробив собі переконання, що кохання, з силою Архімедова важеля, рухає світом; що в ній лежить стільки загальної, незаперечної істини та блага, скільки брехні та неподобства у її нерозуміння та зловживанні”.Cлайд 7
Дружба: друзів у Штольца завжди і скрізь було багато – люди тяглися до нього. Але він відчував близькість тільки до людей-особистостей, щирих та порядних. Справді, справжніх друзів, таких як Ілля Ілліч та Ольга Сергіївна, у нього було не так уже й багато.